Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava Podbořany 22.10.2016

8. 5. 2017

                                   Výstava Podbořany

Dne 22.10.2016 se konal již 10. ročník podzimní výstavy králíků, okresní holubů, drůbeže a okresní exotů na výstavišti v Podbořanech. Byť počasí bylo místy jak na houpačce během celé přípravy, kdy nám při posouzení i místy pršelo, nakonec se dá říci, že vše proběhlo k spokojenosti všech přítomných, kteří si udělali v sobotním dopoledni čas na procházku spojenou s prohlídkou exposic ve výstavním areálu. V pátek na nás organizátory čekalo milé překvapení v podobě dvou škol dětí, které byli oficiálně pozváni př. Jančíkem k shlédnutí exposic v době posouzení, méně už tuto iniciativu kvitovali samotní posuzovatelé. Nebojím se říci, že výstavním areálem prošlo na 500 dětí, kdy spousta z nich jevila velký zájem o vystavená zvířata a nebrali toto zpestření výuky jen jako nějaký zbytečně profláknutý čas. Což bylo velmi milým zjištěním s některými jsem osobně i mluvil, když jsem je viděl pozastavit se u klece a se zájmem prohlížejíc si ať už králíka, holuba, slepici či exoty. Na výstavě se podílelo 44 vystavovatelů, kteří, svými svěřenci výstavu obohatili a napomohli dobré propagaci plemen, která chovají a propagaci výstavnictví jako takového.  K samotnému posouzení.

Posouzení u králíků se ujal premiérově u nás př. Kvapil a v jeho sekci bylo přihlášených na 97ks králíků, 19 plemen. Po ukončení posouzení zde bylo uděleno 10 ČC o které se podělili tito chovatelé. Př. Nerad na kol. Vss, př. Rott na kol. Čv, př. Pastyřík na kol. Bu, př. Laštovka na kol. Čs, př. Svárovský na Du, př. Kolčava na kol. Mab, př. Špilar na kol. Čč, př. Kotrba na kol. Sč, př. Švec na kol. T a př. Z. Hejda na kol. Rex činčilový.

U holubů nám zde posuzoval př. Brückner, který si též zde u nás odbil svoji premiéru. V sekci holubi bylo vystaveno 113ks o 13 plemenech. Posuzování probíhalo svižně a mělo svůj punc důležitosti, kdy zde probíhala zároveň okresní výstava holubů. Na tuto sekci bylo vyčleněno 10 ČC a sám posuzovatel pochválil ZO, za početnost kdy se uděluje cena na každé 10 – 11 zvíře. ČC si odnesli tito chovatelé př. Jančík na Staroholandský kapucín, př. Čermák na Moravský pštros černý a Lahore černá, př. Voleský na Moravský pštros červený a žlutý, př. Rajniš na Lahore stříbrná a modrá, př. Teinzer na NVH, př. B. Potůček na Český stavák červený sedlatý a př. Tesař na Český  stavák modrý sedlatý. Více o okresní výstavě v článku - Výstava Podbořany 22.10.2016 - holubářská exposice

Pomalu přecházíme k posouzení drůbeže, které provedl př. Ješetický. V této sekci bylo vystaveno 28 voliér jak vodní, tak hrabavé drůbeže. Početnost nám udělala velkou radost, za mé působnosti si u nás takové obsazení ještě nepamatuji. Zde bylo uděleno 8 ČC  a obdrželi je př. Kopčík na Kachna čárkovaná, př. Porazík na kachna smaragdová,  př. Zuska na Česká husa, př. Teinzer na zdr. Faverolka, př. Rabas na Paduánka zlatá bíl. lemovaná, př. Rabas na zdr. Staroanglická bojovnice, př. Baštýř na Indická bojovnice, př. Křížan na Vlaška perleťovo šedá.

No a pomalu se dostáváme do patra, kde máme tradičně exoty. Zde provedl posouzení př. Cibulka, který měl na práci 88ks vystavených exotů. Zde bylo vyčleněno na 8 ČC do 4 kategorií. V kategorii papoušci získal ČC př. Polívka na 1,0 papoušek královský. Dále na Gloster chocholatý získal ČC př. Hanzl. V kategorii barevní kanáři získal ČC př. Polívka a to hned 2x, dále př. Holas. V kategorii andulky byl úspěšný př. Šmerák a to hned 3x.

Tak to byla naše podzimní výstava, kterou navštívilo v den konání na 130 platících a 100 dětí. I při této výstavě byla možnost tomboly, chutného občerstvení v patře budovy a nákupu zvířat, především králíků pro posílení chovů.  Budeme se těšit na další setkání.  

                                  Za ZO ČSCH Podbořany

                                              Bohuslav Potůček